2018 Honda 20 Hp BF20D3LH Outboard Motor
You can always depend on engineers at Honda Marine to build quality, dependable and durable outboard motors, but with the 118 lb. 20 HP Honda Outboard Model #BF20D3LH you get so much more! This 2018 model comes equipped with a 20 inch long shaft, easy manual start and tiller steering. Without sacrificing quality or power.
- Reliable, efficient 4-stroke design
- Large Displacement – better performance
- Easy One Hand Starting
- Lightweight Design
- Ultra Low 3 Star CARB Emissions
- True 5 Warranty
- PGM Ignition – optimal operation
- High Output Charging – more power!
- Engine Alert System – Keeps you informed
- 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
- Longer Tiller Handle – better control
- Auto Start Enrichment – easy starts
- Pendulum Mount System – Smooth operation
- Convenient, Up Front Tiller Controls
- EZ Steer Friction Control
- Shallow Water Drive
- Positive Lubrication – better durability
- 3 Stage Carburetion – better fuel economy
- Integrated Carrying Handle – easier transport
| MODEL | BF20D3LH |
| MODEL YEAR | 2018 |
| SKU | BF20D3LH -18 |
| WEIGHT | 118.0000 |
| MANUFACTURER | Honda |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Japan |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Manual |
| TRIM & TILT | Manual |
| FUEL DELIVERY | Carburetor |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 350 cc (21.5 cubic inches) |
| BORE AND STROKE | 59 mm x 64 mm (2.3 x 2.5 inches) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5,000-6,000 RPM |
| IGNITION SYSTEM | PGM-IG |
| INDUCTION SCAVENGING | SOHC |
| VALVES PER CYLINDER | 2 |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (86 octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| OIL TYPE | FC-W 10W-30 |
| OIL CAPACITY | Please Inquire. |
| LUBRICATION | Wet Sump |
| ALTERNATOR | 6-Amp (76 watt) |
| COOLING SYSTEM | Water Cooled |
| SALTWATER RATED | Yes |
| GEAR RATIO | 2.08:1 |
| GEAR SHIFT | Forward, Neutral, Reverse |
| PROPELLER | 9¼ x 10 inch 4-Blade Aluminum |
| INTERNAL BATTERY | NO |
WHAT’S IN THE BOX ?
1 X Outboard Motor
1 X Outboard Tiller Handle
1 X Fuel Tank
1 X Quick Connect Fuel Line tilt switch
1 x Teleflex SL3 Throttle control Top or side Mount ? + Free Installation Universal Cables
1 X Outboard Warranty Card from manufacturer Valid 5 Years Depending on outboard type
1 X Standart Aluminum Propeller Depending on outboard Brands , type & Horse power.
1 X Trim limiter
3 X Gall Free Oil Depending on outboard Brands Yamalube, Honda Marine Oil, Mercury Premium Oil
1 X Stainless Outboard Anti-Theft
1 X Book Owner’s Manual Guide from manufacturer
1 X Ebook Installation Guide & And how to take care of the engine properly.
3 X Cable Protection System Length 800mm