2017 HONDA 9.9 HP BFP10D3XHS Outboard Motor
You can depend on Honda Marine to build quality, dependable and durable outboard motors, but with the 9.9 HP Honda Outboard Model BFP10D3XHS equipped with the extra long 25 inch shaft, you get so much more! Special features on this model include convenience of electric start along side your manual rope start! Without sacrificing quality of power, Honda Marine has designed a lightweight, compact outboard that is truly easy to transport and once you get it to your boat this engine provides you with a smooth, quiet ride across the water. Additionally with every Honda outboard you receive a 5 year factory warranty!
- Reliable, efficient 4-stroke design
- Easy One Hand Starting
- True 5 Warranty
- Ultra Low 3 Star CARB Emissions
- 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
- Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
- Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
- Longer Tiller Handle – improved control
- Power Thrust
- PGM Ignition – optimal operation
- Engine Alert System – Keeps you informed
- Best in Class High Output Charging
- Lightweight Rounded Design
- Auto Start Enrichment – easy starts
- Pendulum Mount System – smooth operation
- EZ Steer Friction Control
- Shallow Water Drive
- Up Front Tiller Controls – convenient shifting
- Integrated Carrying Handle – easier transport
- Positive Lubrication for better durability
| Model | BFP10D3XHS |
| Model Year | 2017 |
| SKU | BFP10D3XHS-17 |
| Weight | 113.0000 |
| Manufacturer | Honda |
| Country of Manufacture | Japan |
| Horsepower | 9.9hp |
| Shaft Length | 25″ (Extra Long) |
| Steering | Tiller |
| Starting | Electric |
| Trim & Tilt | Manual |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Fuel Tank | External |
| Cylinder(s) | 2 |
| Displacement | 222 cc (13.5 cubic inches) |
| Bore and Stroke | 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.) |
| Full Throttle RPM Range | 5000-6000 RPM |
| Ignition System | PGM-IG |
| Induction Scavenging | SOHC |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Fuel Type | Unleaded Gasoline (86 octane) |
| Fuel Tank / Fuel Line | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| Oil Type | FC-W 10W-30 |