2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3LHS Outboard Motor
Add to cart
Buy Now
9.9 HP Honda Outboard, Model #BF10DK3LHS comes equipped with the long 20 inch shaft and the convenience of both manual easy start and electric start. You will find power to spare on the water plus extra battery power with this model. As with all Honda outboards, high tech design means a lightweight compact portable, that does not sacrifice quality or durability. You will be impressed with the fuel efficiency and the smooth quiet ride across the water delivered by this model.Honda Outboards come with the best warranty in the industry. A true 5 year warranty.
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Easy One Hand Starting
  • True 5 Warranty
  • Ultra Low 3 Star CARB Emissions
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
  • Longer Tiller Handle – improved control
  • PGM Ignition – optimal operation
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • Best in Class High Output Charging
  • Lightweight Rounded Design
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – smooth operation
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Up Front Tiller Controls – convenient shifting
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
  • Positive Lubrication for better durability
Model BF10DK3LHS
Model Year 2017
SKU BF10DK3LHS-17
Weight 98.0000
Manufacturer Honda
Country of Manufacture Japan
Horsepower 9.9hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Electric
Trim & Tilt Manual
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 222 cc (13.5 cubic inches)
Bore and Stroke 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.)
Full Throttle RPM Range 5000-6000 RPM
Ignition System PGM-IG
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (86 octane)
Fuel Tank / Fuel Line 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type FC-W 10W-30