2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3LH Outboard Motor
Add to cart
Buy Now
Efficient and Powerful describe Honda’s 9.9 HP Outboard model #BF10DK3LH. Honda Marine technology is always advancing and improving. Honda outboard’s lightweight design is compact and easy to transport, but with Honda that does not mean you sacrifice power and quality. In fact this outboard motor has all the power you need and then some, plus extra battery charging power. This model comes equipped with a long 20 inch shaft, easy manual start and battery charging capability. Honda backs up their claims for quality and dependability with a true 5 year warranty. The best warranty in the industry.
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Easy One Hand Starting
  • True 5 Warranty
  • Ultra Low 3 Star CARB Emissions
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
  • Longer Tiller Handle – improved control
  • PGM Ignition – optimal operation
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • Best in Class High Output Charging
  • Lightweight Rounded Design
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – smooth operation
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Up Front Tiller Controls – convenient shifting
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
  • Positive Lubrication for better durability
Model BF10DK3LH
Model Year 2017
SKU BF10DK3LH-17
Weight 98.0000
Manufacturer Honda
Country of Manufacture Japan
Horsepower 9.9hp
Shaft Length 20″ (Long)
Steering Tiller
Starting Manual
Trim & Tilt Manual
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 222 cc (13.5 cubic inches)
Bore and Stroke 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.)
Full Throttle RPM Range 5000-6000 RPM
Ignition System PGM-IG
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (86 octane)
Fuel Tank / Fuel Line 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type FC-W 10W-30