2017 HONDA 9.9 HP BF10D3SH Outboard Motor
Add to cart
Buy Now
  • Reliable, efficient 4-stroke design
  • Easy One Hand Starting
  • True 5 Warranty
  • Ultra Low 3 Star CARB Emissions
  • 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
  • Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
  • Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
  • Longer Tiller Handle – improved control
  • PGM Ignition – optimal operation
  • Engine Alert System – Keeps you informed
  • Best in Class High Output Charging
  • Lightweight Rounded Design
  • Auto Start Enrichment – easy starts
  • Pendulum Mount System – smooth operation
  • EZ Steer Friction Control
  • Shallow Water Drive
  • Up Front Tiller Controls – convenient shifting
  • Integrated Carrying Handle – easier transport
  • Positive Lubrication for better durability
Model BF10D3SH
Model Year 2017
SKU BF10D3SH-17
Weight 92.0000
Manufacturer Honda
Country of Manufacture Japan
Horsepower 9.9hp
Shaft Length 15″ (Short)
Steering Tiller
Starting Manual
Trim & Tilt Manual
Fuel Delivery Carburetor
Fuel Tank External
Cylinder(s) 2
Displacement 222 cc (13.5 cubic inches)
Bore and Stroke 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.)
Full Throttle RPM Range 5000-6000 RPM
Ignition System PGM-IG
Induction Scavenging SOHC
Valves per Cylinder 2
Fuel Type Unleaded Gasoline (86 octane)
Fuel Tank / Fuel Line 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line
Oil Type FC-W 10W-30