2017 HONDA 20 HP BF20D3LH Outboard Motor
You can always depend on engineers at Honda Marine to build quality, dependable and durable outboard motors, but with the 20 HP Honda Outboard Model #BF20D3LH you get so much more! Equipped with a 20 inch long shaft and east manual start! Without sacrificing quality or power,
- Reliable, efficient 4-stroke design
- Large Displacement – better performance
- Easy One Hand Starting
- Lightweight Design
- Ultra Low 3 Star CARB Emissions
- True 5 Warranty
- PGM Ignition – optimal operation
- High Output Charging – more power!
- Engine Alert System – Keeps you informed
- 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
- Longer Tiller Handle – better control
- Auto Start Enrichment – easy starts
- Pendulum Mount System – Smooth operation
- Convenient, Up Front Tiller Controls
- EZ Steer Friction Control
- Shallow Water Drive
- Positive Lubrication – better durability
- 3 Stage Carburetion – better fuel economy
- Integrated Carrying Handle – easier transport
| Model | BF20D3LH |
| Model Year | 2017 |
| SKU | BF20D3LH -17 |
| Weight | 118.0000 |
| Manufacturer | Honda |
| Country of Manufacture | Japan |
| Horsepower | 20hp |
| Shaft Length | 20″ (Long) |
| Steering | Tiller |
| Starting | Manual |
| Trim & Tilt | Manual |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Fuel Tank | External |
| Cylinder(s) | 2 |
| Displacement | 350 cc (21.5 cubic inches) |
| Bore and Stroke | 59 mm x 64 mm (2.3 x 2.5 inches) |
| Full Throttle RPM Range | 5,000-6,000 RPM |
| Ignition System | PGM-IG |
| Induction Scavenging | SOHC |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Fuel Type | Unleaded Gasoline (86 octane) |
| Fuel Tank / Fuel Line | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| Oil Type | FC-W 10W-30 |
| Oil Capacity | Please Inquire. |
| Lubrication | Wet Sump |
| Alternator | 6-Amp (76 watt) |
| Cooling System | Water Cooled |
| Saltwater Rated | Yes |
| Gear Ratio | 2.08:1 |
| Gear Shift | Forward, Neutral, Reverse |
| Propeller | 9¼ x 10 inch 4-Blade Aluminum |