2017 HONDA 9.9 HP BF10DK3SHS Outboard Motor
Honda Outboards are legend for quality and durability. Honda 9.9 HP Outboard model #BF10DK3SHS comes equipped with the short 15 inch shaft and the convenience of both electric and manual start. This 9.9 HP delivers all the power you crave and then some. Enjoy a smooth quiet ride across the water with impressive fuel efficiency you will appreciate.
- Reliable, efficient 4-stroke design
- Easy One Hand Starting
- True 5 Warranty
- Ultra Low 3 Star CARB Emissions
- 4-Front Corrosion Protection System – Fights the elements
- Available with Power Thrust Design (BFP) – better performance for heavy loads
- Reverse Exhaust Relief – increased manueverability (BFP models)
- Longer Tiller Handle – improved control
- PGM Ignition – optimal operation
- Engine Alert System – Keeps you informed
- Best in Class High Output Charging
- Lightweight Rounded Design
- Auto Start Enrichment – easy starts
- Pendulum Mount System – smooth operation
- EZ Steer Friction Control
- Shallow Water Drive
- Up Front Tiller Controls – convenient shifting
- Integrated Carrying Handle – easier transport
- Positive Lubrication for better durability
| Model | BF10DK3SHS |
| Model Year | 2017 |
| SKU | BF10DK3SHS-17 |
| Weight | 92.0000 |
| Manufacturer | Honda |
| Country of Manufacture | Japan |
| Horsepower | 9.9hp |
| Shaft Length | 15″ (Short) |
| Steering | Tiller |
| Starting | Electric |
| Trim & Tilt | Manual |
| Fuel Delivery | Carburetor |
| Fuel Tank | External |
| Cylinder(s) | 2 |
| Displacement | 222 cc (13.5 cubic inches) |
| Bore and Stroke | 58 x 42 mm (2.3 x 1.7 in.) |
| Full Throttle RPM Range | 5000-6000 RPM |
| Ignition System | PGM-IG |
| Induction Scavenging | SOHC |
| Valves per Cylinder | 2 |
| Fuel Type | Unleaded Gasoline (86 octane) |
| Fuel Tank / Fuel Line | 3.2 Gal. Fuel Tank + Quick Connect Fuel Line |
| Oil Type | FC-W 10W-30 |